fb

Dwie turystki w stanie hipotermii i wyczerpania


W dniu 11 grudnia 2022 roku wczesnym wieczorem Górskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało prośbę o pomoc dla pięcioosobowej grupy turystów (trzy kobiety i dwóch mężczyzn) znajdującej się w Tatrach Wysokich.
Turyści opuszczali Schronisko „Chata Plesnivec” – pod Szarotką zmierzali do Schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim, ale w niesprzyjających warunkach w postaci głębokiego śniegu i silnego wiatru stopniowo się męczyli. Dwie kobiety z grupy nie były już w stanie kontynuować wędrówki.
Na podstawie podanych współrzędnych GPS i niezbędnych informacji ratownicy HZS ze Starego Smokowca wyjechali do Pokryvnika, skąd udali się pieszo do grupy turystów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastali dwie turystki w wieku 48 i 49 lat w stanie hipotermii i wyczerpania.
Ratownicy HZS udzielili im pierwszej pomocy oraz podali ciepłą herbatę.
Po rozgrzewce i poprawie stanu zdrowia odprowadzili całą grupę z powrotem do skutera, którym przetransportowali turystów do źródła Salvia. Tutaj czekał na nich pojazd terenowy HZS, którym zostali przewiezieni do Starego Smokowca, skąd dalej pojechali już na własną rękę.

fotografia: hzs.sk