fb

Hipotermia część 1.

Bohaterem dzisiejszego oraz kolejnego wpisu o pierwszej pomocy w górach będzie hipotermia.

Temat wbrew pozorom całoroczny. Gorsze warunki pogodowe, niewłaściwe okrycie wierzchnie, czy gorszy stan zdrowia, mogą doprowadzić na trasie do nadmiernego wychłodzenia organizmu, a to może stać się przyczyną śmierci.

Czym jest hipotermia?

Z hipotermią mamy do czynienia, gdy temperatura głęboka ciała (czyli naszego wnętrza), spada poniżej 35 stopni C. Już sobie to wyobrażam, jak każdy z was, na szlaku przekopuje plecak w poszukiwaniu odpowiedniego termometru i instrukcji badania. 😊 No oczywiście, że nie to będzie dla nas ważne. Dlatego też przedstawię wam, możliwie jak najprościej, na co zwrócić uwagę? Jak postąpić z poszkodowanym w danych sytuacjach, a na koniec, jak zwykle, kilka dobrych rad. Choć mówią, że dobrymi radami piekło jest wybrukowane.

Aby świadomie przeciwdziałać wychłodzeniu organizmu, musimy przypomnieć sobie, jak nasze ciało traci ciepło? W tym celu wrócimy na zajęcia z fizyki. Obiecuję będzie łatwiej niż w szkole.

Rozróżniamy cztery mechanizmy: konwekcję, kondukcję, parowanie i promieniowanie (miało być łatwo). Konwekcja- ogrzewanie przylegającej do skóry warstwy powietrza. Gdy wieje wiatr robi nam się zimno. Kondukcja- gdy zapomnieliśmy maty i usiądziemy na ziemi, czy kamieniu oddajemy nasze ciepło do podłoża. Parowanie, czyli oddawanie naszego ciepła poprzez pot oraz nawilżone wydychane powietrze do atmosfery. Pozostał nam jeszcze jeden mechanizm- promieniowanie, czyli po prostu oddajemy ciepło naszego ciała do otoczenia. Około 90% ciepła człowiek traci przez skórę.

Skoro już to wiemy, łatwiej nam będzie przeciwdziałać wychłodzeniu.

Na co zwrócić uwagę?

Jednym z pierwszych objawów wychłodzenia będą:

– bladość skóry

– zimne ręce i stopy

– gęsia skórka

– drżenie mięśni.

W ten sposób organizm walczy z zimnem. Stara się jednocześnie wytworzyć ciepło (ruch mięśni) i utrzymać ciepłą krew w głównych narządach (blada skóra, zimne kończyny).

To etap na którym najłatwiej jest pomóc komuś lub sobie. Wystarczy wdrożyć którąś z poniższych rzeczy:

– ochronić się od czynnika wychładzającego,

– założyć dodatkową warstwę ubrania (najlepiej chroniącą od wiatru i wody), bądź zmienić ubranie na suche, jeśli to konieczne,

– spożyć ciepły, osłodzony napój,

– wejść do ciepłego pomieszczenia, czy użyć pakietów grzewczych. Takie pakiety znajdziecie w naszych Apteczka Na Szlaku z firmy Only HOT.

– wytworzyć ciepło poprzez ruch, i pocierane.

Jeśli na tym etapie nie zadziałamy, stan nasz, czy też osoby poszkodowanej zacznie się pogarszać. Dojdzie osłabienie organizmu, zawroty głowy i dezorientacja, a drżenie mięśni zaniknie. Jednak o tym, w kolejnym poście.

Trzymajcie się ciepło!

Z ratowniczo-górskimi pozdrowieniami

KAWA

#pierwszapomoc#wychłodzenie#hipotermia#pomoc#góry#pomocwgórach#urazywgórach#apteczka#pomoc#urazy#wypadek#apteczkanaszlaku#beskidy#góryopawskie#izery#zima#zimno#onlyhot