Wyobraźcie sobie państwo taką sytuację…
Kończycie właśnie piękną wycieczkę po górach. Wyszliście rano ze schroniska a tu po chwili widzicie wyraźnie spoconego mężczyznę który zadyszany biegnie pod górę. Nie zwracacie na niego specjalnie uwagi “pewnie biegacz”, po chwili jednak zauważacie kobietę która leży na ziemi i trzyma się nogi i ubolewa.
Gdy ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia mogli pogratulować już tylko mężczyźnie zachowania zimnej krwi i udzielenia pierwszej pomocy swojej partnerce. mężczyzna użył naszej apteczki.
Statystyka związana z wypadkami w górach nie wygląda dobrze, szczególnie w rozległym terenie, gdzie czas oczekiwania na pomoc jest zazwyczaj długi.
W Beskidach, w zeszłym roku, czterokrotnie zwiększyła się liczba wypadków w porównaniu do roku poprzedzającego.
W tym 50 wypadków śmiertelnych.
Przez umieszczenie odpowiedniej liczby apteczek w strategicznie wybranych miejscach, chcemy mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie tych niefortunnych liczb.
Projekt “Apteczka Na Szlaku” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom w górach. Nie każdy nosi ze sobą apteczkę pomimo takich rekomendacji. A gdy coś się stanie na szlaku szybki dostęp do środków pierwszej pomocy jest utrudniony. My na najczęściej odwiedzanych szlakach chcemy rozmieścić “Apteczki na szlaku” które dostarczą turystom niezbędnych środków i informacji gdy wydarzy się wypadek.
Udzielenie pierwszej pomocy jest zawsze wyzwaniem. Dlatego w naszych apteczkach poza sprzętem umieściliśmy czytelną i prostą kartę procedur.
( Kolejnym krokiem będzie nagranie tych procedur w instruktażach dostępnych online.)
Jestem ratownikiem górniczym a po górach chodzę od małego. Projekt Apteczka na Szlaku wyrósł z doświadczenia mojego.
Do dnia dzisiejszego zamontowaliśmy już ponad 120 apteczek w Beskidach, Bieszczadach i Karkonoszach. Działamy w współpracy z Lasami Państwowymi, GOPRem, harcerzami, samorządami i parkami narodowymi a PTTK objęło nas oficjalnym patronatem.
W ramach projektu chcemy zamontować apteczki i defibrylatory na szlakach rowerowych, wodnych, parkach miejskich, apteczek. A ostatecznie chcemy wybudować Centrum Medyczne w którym będziemy świadczyć usługi w zakresie: urazowym, rehabilitacyjnym, fizjoterapie, komory hiperbaryczne, psychologia medycyny górskiej, dla osób poszkodowanych w wypadkach podróżniczych i wysokogórskich.
Apteczki mamy zamontowane na Głównym Szlaku Beskidzkim, który mierzy 520 km i Głównym Szlaku Sudeckim który ma 440 km itp.
Są to najbardziej popularne długo dystansowe szlaki w Polsce, piękne i dzikie, dlatego że przebiegają z dala od cywilizacji.
We współpracy z ekspertami medycznymi i producentami sprzętu medycznego, w oparciu o własne, bogate doświadczenie, stworzyliśmy zestaw środków pierwszej pomocy który odpowiada najczęściej występującym potrzebom, związanym ze złamaniem kończyny, krwotokami, zadrapaniami i stłuczeniami, hipotermią a nawet ugryzieniem kleszcza.
Nowy model skrzynki jest tak skonstruowany aby maksymalnie zabezpieczyć jej zawartość, tak aby wymagała jak najmniejszego serwisowania. Apteczki są indywidualnie numerowane tak aby umożliwić nam uzupełnienie materiałów po otrzymaniu zgłoszenia że została ona otwarta i użyta. Proces zgłoszeń i komunikacji ułatwiają QR kody i numer telefonu kontaktowego.
Naszym celem jest, aby każdy podróżnik mógł cieszyć się wędrówkami bez obaw o zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego rozmawiamy już o kontynuacji projektu na szlakach kajakowych, rowerowych i innych szlakach.
Ale najbardziej pilną potrzebą jest trwałe wyposażanie apteczek, stworzenie aplikacji która usprawni funkcjonowanie projektu oraz docelowo stworzenie Centrum Medycznego
Stowarzyszenie „Apteczka na szlaku” Projekt zapoczątkowałem w 2022
– Wspiera nas grupa partnerów i przyjaciół, dzięki którym jego realizacja jest możliwa.
*Poszukujemy Partnerów którzy pomogą nam realizować ten projekt, tworzymy nowy wymiar bezpieczeństwa w skali jakiej nie było dotąd.
Zaufali nam: Fundacja Orlen, Prologis