Już w kilkunastu miejscach w Beskidach i Bieszczadach zamontowane zostały… apteczki! W razie wypadku czy kontuzji, turyści mogą w nich znaleźć bezpłatne materiały opatrunkowe.„ Apteczka na szlaku” to projekt, za którym stoją Daniel Wojnar oraz Marek Benesz. Wspiera ich grupa przyjaciół i jak mówi Daniel „aniołów”, dzięki którym realizacja jego pomysłu jest możliwa. A pomysł polega na zaopatrzeniu jak największej liczby punktów na trasach, którymi poruszają się turyści w rzeczy, które nie zawsze mamy w plecakach, a które bardzo mogą nam się przydać
– Nie wziąłem raz apteczki i przy schronisku miałem nieszczęśliwy wypadek. Musiałem skorzystać z pomocy w schronisku – opowiada Daniel Wojnar. Posłuchaj. Okazało się, że plaster w schronisku trzeba kupić.
– To troszeczkę mnie zdenerwowało. Po jakimś czasie postanowiliśmy, że zrobimy taką akcję, żeby takie darmowe apteczki były na szlakach. We wszystkich miejscach, w których można je zamontować – dodaje.
Teraz, krok po kroku plan realizuje. Apteczki Daniel z przyjaciółmi montują w różnych miejscach Beskidów, m. in. w schronisku na Rysiance, w szałasie na Hali Radziechowskiej, w bazie namiotowej na Głuchaczkach, w wiacie na Narożu, w schronie turystycznym Wędźno czy na Hali Górowej, a w Bieszczadach np. w bacówce Pod Małą Rawką czy w Studenckiej Kolibie. Posłuchaj.
Apteczka to drewniana skrzyneczka, w której znajdziemy całe pakiety apteczne to znaczy: bandaże, plastry, opatrunki, opaskę uciskową, chusteczkę dezynfekującą oraz nożyczki i winylowe rękawiczki. Turysta, który będzie w potrzebie, powinien zabrać cały pakiet, a później poinformować (przez stronę Apteczka na szlaku), że skrzyneczka jest zdekompletowana.
O tym, że to świetna inicjatywa i bardzo pożyteczna w górach jest przekonana Agata Kemona, która jest jedną z osób opiekujących się Chatką na Rogaczu w Beskidzie Małym. Jak mówi, wypadki w górach się zdarzają, a chatka, w której turyści mogą znaleźć pomoc, poza sezonem jest czynna tylko w weekendy. Posłuchaj Dlatego skrzyneczkę z materiałami opatrunkowymi Daniel Wojnar zamontował na Rogaczu pod dostępną dla wszystkich wiatą.
Dodaj komentarz